DOĞALGAZA ZAM!

Haberi paylaş

BOTAŞ tarafından yapılan açıklamada “Doğalgaz fiyatlarına 1 Nisan 2022 itibarıyla zam yapıldı.


BOTAŞ tarafından yapılan açıklamada “Doğalgaz fiyatlarına 1 Nisan 2022 itibarıyla zam yapıldı. Konutlarda kullanılan doğalgazın birim fiyatında yüzde 35, elektrik üretimi için kullanılan doğalgazın birim fiyatında yüzde 44,30, elektrik üretimi dışında kullanılan doğalgazın birim fiyatında ise yüzde 50 artış oldu” denildi. Bu zamla beraber konutlara verilen doğalgaza son 1 yılda yüzde 92.8 artış yapılmış oldu.
Açıklamada, Evsel Enerji Fiyat Endeksi’ne (HEPI-Household Energy Price Index) göre konutlarda, Avrupa ülkeleri arasındaki en düşük fiyatlı doğalgazın Türkiye’de kullanıldığı belirtilerek, şu ifadeler kullanıldı:
“1 Nisan 2022 tarihi itibarıyla tüketicilerimizi imkanlar çerçevesinde asgari düzeyde etkileyecek şekilde doğal gaz satış fiyatlarında bir düzenleme yapılması zorunluğu ortaya çıkmıştır. Bu kapsamda, 1 Nisan 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, elektrik üretimi için kullanılan doğal gazın satış fiyatında yüzde 44,30, elektrik üretimi haricinde kullanılan doğal gazın satış fiyatında yüzde 50 ve konutlarda kullanılan doğal gazın satış fiyatında yüzde 35 artış yapılmış olup, bu artışa rağmen konutlarda kullanılan doğal gazın her bir metreküpüne devletimiz tarafından yüzde 70 destek verilmeye devam edilecektir.”
1 YILDA YÜZDE 93 YÜKSELDİ
Bu zamla beraber son 1 yılda konutlara verilen doğalgazın birim fiyatında yüzde 92.8’lik artış yaşandı. Sanayiye verilen doğalgazda yıllık zam oranı yüzde 552’yi, elektrik üretiminde kullanılanda ise yüzde 637’yi buldu.


Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir